Gintaro kambarys

TERMINAI

ADAPTACIJA – organizmų prisitaikymas prie pasikeitusių aplinkos sąlygų.

ADAPTOGENAI - preparatai, palengvinantys ir sustiprinantys organizmo adaptacijos procesus.

AMINORŪGŠTYS – biologinės molekulės, kurios atitinkama tvarka sudaro grandines, formuoja vienokius ar kitokius baltymus, svarbius organizmo funkcionavimui. Baltymai, kuriuos organizmas gauna su maistu, yra suskaidomi virškinimo trakte iki amino rūgščių, kurios įsigeria į kraują ir yra naudojamos organizmo specifinių baltymų gamyboje. Didžioji dalis amino rūgščių gali būti betarpiškai susintetintos žmogaus organizme, tačiau kai kurios, vadinamos nepakeičiamomis, nesusidaro žmogaus organizme ir turi patekti su maisto produktais.

ANTIOKSIDANTAI – natūralios ar sintetinės medžiagos, sulaikančios ar sustabdančios nekontroliuojamus organinių junginių oksidacijos procesus.

ATF – adenozintrifosforo rūgštis –universalus biocheminių reakcijų energijos donoras.

HIPOKSIJA – deguonies alkis, atskirų organų ir audinių aprūpinimo deguonimi susilpnėjimas. Atsiranda esant deguonies trūkumui ore, kuriuo kvėpuojama arba sutrikus audinių kvėpavimo procesams.

GLIKOGENAS – žmogaus ar gyvūno angliavandenių atsargos, kurios kaupiasi raumenų ir kepenų ląstelėse. Esant organizmo deguonies trūkumui glikogenas veikiamas kitų fermentų skyla iki gliukozės ir patenka į kraują.

INTOKSIKACIJA – organizmo apsinuodijimas toksinais.

KANCEROGENAI – medžiagos, ženkliai padidinančios auglių susidarymo tikimybę. Tabako dūmai, o taip pat pramoninės gamybos atliekos turi didelį kancerogenų kiekį.

ALERGIJA VAISTAMS – alerginės ir kitokio pobūdžio neigiamos organizmo reakcijos vartojant medicininius preparatus, pasitaikančios žmonėms, kuries padidėjęs jautrumas kai kuriems vaistams.

LIPIDAI – žodžio riebalai sinonimas.

MITOCHONDRIJOS – gyvulinių ir augalinių ląstelių organoidai, kuriose vyksta reakcijos, aprūpinančios ląstelę energija.

MUTAGENAI – medžiagos, galinčios sukelti genetinio ląstelės aparato sutrikimus.

PROTEKCINĖ REAKCIJA – funkcija, nustatanti apsaugos mechanizmus. Priimta skirti atskiras funkcijas, apsaugančias atskirus organus. Pvz., Hepatoprotekcinė reakcija (sauganti kepenis), kardio – (širdį), embrio – (vaisių) ir t.t.

ATSPARUMAS – organizmo pasipriešinimas neigiamam poveikiui.

LAISVIEJI RADIKALAI - chemiškai aktyvios dalelės (atomai ar jų grupės). Tarpiniai daugelio reakcijų produktai.

STRESAS – bendra organizmo įtampa, atsirandanti veikiant stipriam, nelauktam dirgikliui, staigiai pasikeitus aplinkai ar konfliktinės situacijos įtakoje. Jo metu organizmo vegetacinėje nervų sistemoje, kraujotakos sistemoje bei endokrininėje sistemoje įvyksta pokyčiai, kurie paruošia organizmą „kovai ar pabėgimui“. Jeigu po streso neįvyko organizmo iškrova, tai užsitęsusi įtampa gali tapti daugumos negalavimų priežastimi.

SUKCINITAI - gintaro rūgšties druskos.

TOKSINAI – nuodingos medžiagos, kurios atsiranda audinio įrimo rezultate, kai kurių mikroorganizmų poveikio įtakoje ir t.t.

FERMENTAI – specifinės baltymų molekulės, galinčios daug kartų paspartinti atitinkamas biochemines reakcijas